Bolest kolene – proč vlastně vzniká?

Je vám slovní spojení zdravé kolena na míle vzdálený? Trápí vás bolest kolene už několik let, zkusili jste už všechno možné abyste se jí zbavili, avšak nic nepomohlo? Je vaším snem sportovat aniž abyste se již po několika minutách nemuseli pohybu vzdát? Pokud jste si na tyto otázky odpověděli kladně, patříte i vy mezi ty, jejichž toto civilizační onemocnění 21. století postihlo. Pokud vás bolest kolene trápí jen při určité činnosti nebo v určitém čase, toto onemocnění ještě u vás naplno nevypuklo. Kolena byste si však měli hlídat jako oko v hlavě i tak.

Hlavní příčiny vzniku bolesti kolene

Bolest kolene může vzniknout prakticky kdykoliv. V mnoha případech nemusí být její vznik žádným způsobem opodstatněný. V takových případech se nejčastěji jedná o dědičnou bolest kolene. To znamená, že pokud bolestí kolene trpí někdo z vaší rodiny, může se toto onemocnění projevit i u vás. Dědičnost v tomto případě hraje velkou roli. Není však pravidlem, že pokud někoho z vaší rodiny kolena či koleno bolí, musí automaticky bolet i vás. Další příčinu vzniku bolesti kolene představuje nesprávná životospráva. Na zdravý vývoj kolen má pozitivní vliv několik potraviny, které pokud konzumovat nebudete, mohou se dříve či později podepsat na stav vašich kolen. Nepříjemná bolest koleneMezi takové potraviny patří ty, které mají protizánětlivé účinky. Jedná se například o špenát, česnek, lososa, ořechy či avokádo. Omega 3-mastné kyseliny dodávají kolenům potřebné vitamíny, díky čemuž fungují správně. Nezdravé a příliš tučná jídla se ve většině případů odrazí na vaší hmotnosti, nadváha však výraznou měrou přispívá k bolesti kolen. O to horší je to v případě, pokud nemáte dostatečný pohyb. Na kvalitě kolen se však odráží i nadměrné sportování. Určitě jste ve svém okolí byly svědkem, kdy vašeho blízkého nebo známého pobolívali kolena když cvičil nadměrně často.

Co dělat v případě vzniku bolesti kolene?


V první řadě byste neměli tuto bolest hodit za hlavu ale čím dříve navštívit lékaře. Lékař určí diagnózu a stanoví léčbu. Bolest kolene však častokrát končí až chirurgickým zákrokem. Pokud však včas lékaře navštívíte a budete se řídit jeho doporučeními, bolest kolene dokážete omezit. Důležitá je i prevence – vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny, dostatek pohybu či různé výživové doplňky určené pro správný vývoj kolen dokáží vznik této bolesti oddálit.