Krbové pece – vykurovacie teleso vhodné na chatky, chalupy, ale aj do rodinných domov

Rodinné domy, chaty či chalupy musíme v chladných dňoch nejakým spôsobom vykúriť. V panelákových bytoch je to jednoduchšie, pretože takmer všetky majú radiátory, ktoré vykurujú jednotlivé miestnosti. Rodinné domy, chaty či chalupy môžu mať radiátory, no nemusia, pretože sa používajú aj iné vykurovacie telesá, ako napríklad kotly, krby, či krbové pece. Niektoré z vykurovacích telies môžu fungovať ako primárne vykurovacie zdroje, iné sú vhodné len ako doplnkové vykurovanie. V chatách či chalupách sú veľmi populárne krbove pece, ktoré môžu fungovať ako primárny zdroj vykurovania, ak je nehnuteľnosť menšia. Krbové pece majú mnohé výhody, viete aké sú to?

Primárny či sekundárny zdroj na vykurovanie?

Kvalitné krbove pece
Výber krbových pecí – na čo si dať pozor?

Krbové pece nie sú vhodné na vykurovanie celého rodinného domu, avšak môžu fungovať ako sekundárny zdroj na vykurovanie. Práve chaty, záhradné domčeky či chalupy sú vhodné na vykurovanie a môžu smelo slúžiť ako primárne zdroje. Menšie nehnuteľnosti prekúria krbové pece a navyše majú aj inú výhodu, a to že môžete na nich si prihriať aj jedlo alebo nechať na nej položené dovarené jedlo a vy máte záruku, že jedlo bude stále teplé a nemusíte vymýšľať iný spôsob, ako zohriať si obed či večeru.

Vyberte si správne

Tak ako to platí pri krboch, kotloch, tak aj krbové pece je potrebné si správne vybrať, pretože nesprávnym výberom si narobíte viac problémov ako osohu. V prvom rade treba pozerať na to, aký výkon má dané krbová pec a zistiť si aký výkon je potrebný na to, aby vykúril chatu, domček či jednu miestnosť v rodinnom dome. Ak by sa práve tento dôležitý faktor – výkon –  podcenil, mohlo by sa stať, že miesto by nebolo prekúrené alebo naopak by bolo príliš veľa prekúrené. Ani jedna, ani druhá alternatíva nie je dobrá, pretože buď by sme boli vo veľmi veľkom teple, alebo v zime. Pri výbere je potrebné zvážiť aj palivo, ktoré budete používať na vykurovanie. Môžete si vybrať elektriku, brikety, uhlie. Je to len na vás, no v každom prípade je potrebné dodržiavať všetky bezpečnostné predpisy, aby nehrozilo žiadne nebezpečenstvo pri používaní krbovej pece. Krbové pece musia byť obsluhované len dospelou osobou, ktorá vie, ako sa má narábať s ohňom. Deti ku peciam nepatria. Ak aj vy hľadáte kvalitné krbové pece, prípadne sa chcete dozvedieť viac, navštívte webovú stránku https://www.pece-piecky.sk/.