Jistič versus pojistka, jaký je mezi nimi rozdíl?

Pokud nejste příliš vzdělaný v oblasti elektřiny, pravděpodobně těžko zjistíte, jaký je rozdíl mezi pojistkou a jističem. Jistič je jednoduše řečeno něco víc, než pojistka, protože se dá používat vícekrát, proč je tomu tak vám vysvětlíme blíže v článku. Velice důležité však je to, aby byl jistič vysoce kvalitní a splňoval všechny potřebné certifikáty.

Vybitá pojistka již vícekrát nelze použít

Jistič a jeho vícenásobné využití
Využití jističe v praxi

V laické veřejnosti často dochází k tomu, že častokrát se používá špatné pojmenování jističe. Určitě jste už slyšeli, že vám vyhodilo pojistky a musíte je vrátit zpátky. Ale tady se dostáváme k hlavnímu rozdílu mezi jističem a pojistkou, a tím je to, že když vám vybije pojistky, už více nelze použít. Abychom vám to přiblížili víc, pojďme na to popořádku. Jistič a také pojistky mají společnou funkci, kterou je hlavně to aby chránily elektrický obvod před poškozením a nechtěnými škodami. Pojďme se podívat tedy na to, jaký je mezi nimi rozdíl. Pojistka slouží k tomu, aby ochránila elektrický obvod, v případě, že se zvýší přívod elektřiny do domu nadmíru, než je běžné. Tehdy se součásti pojistky roztaví aby ochránili elektrický obvod a v tom se stávají nepoužitelné a musí se vyměnit. Jistič je v podstatě založen na stejném principu, také chrání elektrický obvod před poškozením, avšak po použití a po ochránění se dá znovu použít.

Existují různé jističe

Už tedy víme, jaká je funkce jističe a v čem má jistič hlavní roli. Existují však různé jističe, jsou jističe pro rodinné domy, ale také pro velké paneláky, a dokonce i jističe pro celé výrobní haly, ulice a podobně. Samozřejmě každý jistič, který se používá pro něco jiného musí splňovat charakteristické znaky a musí splňovat všechny potřebné náležitosti a certifikáty. Pokud nevíte do jakého jističe byste se měli pustit, nechte si poradit od odborníků, protože mít správný jistič je zárukou bezpečnosti. Nikdy nezanedbávejte elektřinu a ani si ji nenechávejte dělat někým, kdo není certifikovaným elektrikářem. Chcete-li se dozvědět o jističích více, určitě se obraťte na internetové stránky společnosti https://www.legrand.cz/