Zubný kaz môžeme zaradiť medzi najčastejšie civilizačné ochorenia. Postihuje totiž až 95 % populácie. No v žiadnom prípade sa nemusíte obávať. Aspoň raz za život ho má skoro každý jeden človek na svete a je možné ho úspešne liečiť. Ak ste už niekedy navštívili zubára, určite viete o čom hovoríme. Napriek tomu, že väčšina Slovákov sa zubárom vyhýba, samotnej liečby zubného kazu sa rozhodne báť nemusíte. V súčasnosti sú totiž možné bezbolestné zásahy do zubu, a tak liečbu ani nepocítite. Ako zubný kaz vzniká a aké sú najnovšie metódy liečby?
Prečo vzniká zubný kaz?
Zubný kaz sa v latinskom jazyku nazýva „caries“, čo znamená hnilobu alebo rozklad. Pri kaze dochádza k rozkladu zuboviny vďaka vplyvu nežiaducich mikroorganizmov. Zväčša vzniká na miestach, kam sa naša zubná kefka dostane len ťažko. Mikroorganizmy následne rozpúšťajú zubnú sklovinu a dochádza k poškodeniu zubu. Ak ste presvedčený o tom, že pokiaľ vás nič nebolí, určite kaz nemáte, môžete sa veľmi mýliť. Zubný kaz dokáže byť totiž veľmi zradný. Spočiatku nebolí, vzniká postupne. Pri pokročilejších štádiách začne postihnutý zub pobolievať. Napriek tomu, že bolesť ešte nemusí byť neúnosná, už vtedy je potrebné čo najrýchlejšie navštíviť zubného lekára. Pri neliečenom zubnom kaze dochádza k zápalu vo vnútri zubu a ten sa môže rozšíriť až do kosti.
Ako sa lieči zubný kaz?
Mnoho ľudí zubný kaz podceňuje a jeho liečbu odkladá. Nie je to však správna cesta, pretože neliečený kaz môže spôsobiť ďalšie závažné komplikácie. Medzi najčastejšie metódy liečby kazu patrí jeho vyvŕtanie zubnou vŕtačkou a následné vyplnenie chýbajúcej časti zubu zubnou plombou. Plomba môže byť amalgánová alebo kompozitná. Amalgánové plomby sú oceľovej farby, a preto je ich hlavnou nevýhodou viditeľnosť. Napriek tejto nevýhode sú však oveľa trvácnejšie ako iné druhy. Kompozitná plomba má bielu farbu a tak dokáže splynúť s farbou zubu. To môže byť výhoda pre ľudí, ktorí majú kaz na predných zuboch. Okrem týchto dvoch zubných výplní existuje ešte takzvaný skloionomérny cement. Ten sa využíva pri zubných kazoch, ktoré siahajú až k nervu alebo ku kosti.
Zubný kaz je závažné ochorenie, ktoré by ste určite nemali podceňovať. Kliknite na stránku https://dovodnausmev.sk a získajte viac informácií, ako liečiť kazy.