Zánět dásní a potrava – pomocníci, kterých najdete i ve vaší kuchyni

Zdravé zuby prodlužují život. Avšak netočí se vše jen kolem zubů. Jejich zdraví a celkový stav ovlivňuje i stav vašich dásní. Platí jednoduchá rovnice – zdravé dásně = zdravé zuby. Nejčastější onemocnění představuje zánět dásní, který se jich přímo týká. Pokud nechcete, aby vás toto onemocnění postihlo, musíte dbát na včasnou prevenci. Existují také potraviny a jejich složky, které mají na stav našich dásní pozitivní vliv. Které to jsou?


Potraviny, které mají pozitivní účinek na vaše dásně

Zánět dásní se vyskytuje u dětí i dospělých
Potraviny proti zánětu dásní


I když se občas na stav našich zubů podepisuje genetika, i to, co jíme, dokáže naše zuby ovlivnit. Správný jídelníček dokáže naše zuby v jejich rozvoji navést správným směrem. Jednotlivé složky potravin mají také protizánětlivé účinky. Pokud je tedy do svého jídelníčku zařadíte, budou vaše zuby a dásně zdravé a silné.

Jablka – pokud patříte mezi milovníky jablek, vyhráli jste. Obsahují složky, které dokáží aktivovat samočisticí proces, který zabraňuje šíření zubního plaku. Kromě toho minimální množství zubního plaku i odstraňují. A právě zmíněný plak představuje podnět na vznik zánětu dásní. Pozor však na jejich nadměrnou konzumaci – obsahují také kyseliny, jejichž konzumace v nadměrném množství může negativně ovlivnit vaše ústa.
Listová zelenina – listová zelenina je bohatá na minerály a vitamíny. Pozitivně ovlivňuje nejen lidské tělo, ale i zdraví a stav našich dásní. Některé potraviny (například špenát nebo vařená fazole) mají bohatý obsah vlákniny a je také obtížnější je rozžvýkat. Díky žvýkání dochází k nadměrné tvorbě slin, což má za následek neutralizaci ústních bakterií.
Syrová cibule – obsahuje látku, která účinně bojuje proti ústním bakteriím. Její použití v jídelníčku je velmi jednoduché. Cibuli jen přihoďte do jakéhokoliv jídla, které plánujete konzumovat. Nezáleží přitom na tom, o jakou odrůdu se jedná.

Při ovoci a zelenině péče o vaše dásně nekončí


Remineralizace zubů je důležitá. Některé potraviny však obsahují vápník a fosfor, které k tomuto procesu aktivně napomáhají. Jiné mají zase vyšší obsah vody, které zabraňují účinkem cukrů. Jako prevence před vznikem onemocnění a zubů slouží i například sýry, ořechy, mléko a mléčné výrobky, citrusové plody či rajčata. Jestli chcete podpořit vaše dásně, zařaďte tyto složky do svého jídelníčku.
Stav vašich zubů je důležitý. Pokud se chcete ujistit, že jsou v té nejlepší kondici, navštivte stránku https://duvodkusmevu.cz/, kde najdete množství informací o dané problematice. Pokud se také chcete poradit se skutečnými odborníky, najdete zde i jejich kontakty. Začněte s prevencí vůči zánětu dásní ještě dnes!