Pred pár rokmi som hľadal zdroj inšpirácie, ktorý ma nasmeruje tam, kde dokážem podnikanie povýšiť na iný level. Vždy ma zaujímala kancelárska technika, pretože zahŕňa tie predmety, ktoré budeme neustále potrebovať. Najzaujímavejšie sa mi zdali pečiatky, preto som si ich vybral za hlavnú podnikateľskú náplň. V tom čase som však nebol v tejto oblasti až taký „zabehnutý“, preto som musel zvoliť samoštúdium. Existujú aj knižné zdroje, mňa však viac oslovili tie internetové. Vďaka internetu som mal všetky informácie pohromade a úplne bezplatne. Objavil som jeden e-book, ktorý ma oslovil a to hneď z viacerých dôvodov. Jednak to bolo to, že bol zadarmo, ale aj to, že obsahoval veľmi veľa informácii. Bola v ňom popísaná nielen súčasnosť, ale aj minulosť a vývoj pečiatok.
Prvá časť tohto e-boku opisovala históriu pečiatok. Dozvedel som sa, že prvé zmienky o pečiatkách boli objavené spolu s vykopávkami v Egypte či v Grécku. Predchodcami pečiatok však boli pečate, ktoré sa používali na orážanie. Slúžili na značkovanie zvierat, koží alebo výrobkov. Toto obdobie bolo charakteristické ich výrobou z kostí zvierat. Tiež ma zaujalo, že okrem kostí zvierat sa na ich výrobu používala aj hlina. Kniha ma tiež oboznámila s tým, že s objavovaním nových materiálov sa rozšírila aj ich výroba z kameňa, kovu, železa a neskôr aj olova a medi. Neskôr sa používanie pečatí rozšírilo aj na uzatváranie listín za pomoci pečatného vosku. Pečate tiež slúžili aj na overovanie toho, či sú predkladané dokumenty skutočne pravé. Neskôr sa pečate vyrábali vo forme prsteňa, pričom platilo jedno základné pravidlo – čím väčšia a ťažšia pečať bola, tým silnejší rod bol. Kniha tiež spomínala aj to, že pečiatky také, aké ich poznáme dnes vznikli kvôli papierovaniu. V minulosti sa všetky dokumenty vypisovali ručne, pečiatky však umožnili zredukovať počet úradníkov.
Fakt, ktorý som sa dočítal a hovoril o tom, že v súčasnosti je výber na trhu naozaj veľký ma vôbec neprekvapil. E-book uvádzal aj informácie o tom, že umelecké pečiatky si dokážeme vyrobiť aj sami. Zaujalo ma tiež, že niektoré firmy ponúkajú len polotovary, ktoré si môže klient vyrobiť podľa svojich predstáv. Takéto pečiatky sa väčšinou stávajú umeleckým dielom a sú naozaj jedinečné. V knihe tiež bolo uvádzané, že veľká zmena pri výrobe pečiatok nastala s príchodom laseru. V súčasnosti je väčšina pečiatok vyrobená práve pomocou laseru. Najviac ma zaujalo, že práve výroba laserom trvá len niekoľko minút, čo značne skracuje čas potrebný na výrobu pečiatky.
E-book bol naozaj zaujímavý a dozvedel som sa z neho veľa nových vecí. Utvrdil som sa tiež v tom, že moja podnikateľská činnosť nebude jednotvárna a nudná. Pečiatky nám v súčasnosti ponúkajú viacero riešení.